1. lis, 2016

Pierwszy listopada w Belgii

             Dzisiaj 1.listopada obchodzone jest święto Wszystkich Świętych. Nie tylko w Polsce, jak i również w innych państwach to święto jest przeżywane.  Zwrócę uwagę na to święto w Belgii, jest to również dzień wolny od pracy, jak i również  dzień w którym nie tylko polacy  ale i także belgowie czy ludzie innych narodowości nawiedzają cmentarze.
             Ja również,  udałem się na cmentarz w dzielnicy Ever w Brukseli, gdzie spoczywają też Polacy polegli podczas wojny. Właśnie w tym miejscu, na grobach żołnierskich  można spotkać ludzi którzy nawiedzają groby poległych, groby które nie pozostały zapomniane. Na grobach polskich żołnierzy znajdują się małe wiązanki złożone przez ambasadę RP, wraz ze zniczami. Każdy kto tylko ma chęć zapalenia znicza dla upamiętnienia ma taką mozliwość, są wyznaczone miejsca gdzie można złożyć wiązankę lub znicz. Cmentarz ten jest bardzo dużych rozmiarów, można powiedzieć, że kilka hektarów. Aby się nie pogubić na nim, najlepiej zabrać plan cmentarza lub obserwować tablice informacyjne które prowadzą do wyjścia. Cmentarz jest właśnie w tym dniu zabezpieczony przez funkcjonariuszy policji czy ochronę ktorą można spotkać przy wejściu.
                     Jak to w tradycji kościoła jest, iż w dzień Wszystkich Świętych udają się procesje na cmentarze , tak i tu również można wziąść udział w procesji polskojęzycznej której o godz. 14.30 będzie przewodniczył proboszcz parafi Polskiej Misji Katolickiej w Brukseli a zarazem  proboszcz kościoła Notre Dame de la Chapelle.