4. wrz, 2017

Będzie zmiana przepisów w sprawie foliowych toreb dostępnych przy kasach w sklepach? W Polsce, według szacunków, każdy mieszkaniec zużywa rocznie 250-300 toreb foliowych różnego rodzaju, podczas gdy średnia Unii Europejskiej to 200 - przekazał wiceminister środowiska Sławomir Mazurek. Dodał, że w środę rząd zajmie się propozycją ograniczającą zużycie foliówek.

  • Ministerstwo Środowiska chce obłożyć foliowe torby opłatą recyklingową
  • Klienci zapłacą za jedną foliówkę maksymalnie 1 zł
  • Zmiany mają zacząć obowiązywać 1 stycznia 2019 r.

Sławomir Mazurek podał, że Ministerstwo Środowiska przygotowało nowelizację przepisów ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, które mają zachęcić do używania toreb wielokrotnego użytku. Ma to związek z unijnymi przepisami, które nakładają na państwa członkowskie obowiązek ograniczenia zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy.

Jak podał resort, projekt zakłada m.in., że od 1 stycznia 2019 r. lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie będą już oferowane darmo w punktach sprzedaży. Zostaną one objęte symboliczną opłatą (tzw. opłatą recyklingową), która będzie doliczana do obowiązującej ceny takiej torby lub będzie jej podstawową opłatą.

 

Foliówka szybko staje się odpadem

"Cykl życia takiej torby jest niezwykle krótki i wynosi z reguły kilkanaście minut. Później staje się ona odpadem, który zanieczyszcza środowisko. Chcemy to zmienić. Dlatego uważamy, że wprowadzenie nawet niewielkiej opłaty za lekkie torby plastikowe może stanowić pewien impuls do zastanowienia się przy kasie, czy kupować foliówkę, czy może przyjść na zakupy z torbą wielokrotnego użytku" - tłumaczy Mazurek.

Dodał, że doświadczenia innych państw członkowskich Unii Europejskiej pokazują, że takie rozwiązanie pozwala znacząco ograniczyć zużycie toreb foliowych. Wprowadzenie opłaty było skuteczne np. w Bułgarii, Irlandii, Wielkiej Brytanii oraz na Łotwie i Węgrzech.

"Opłata jest zachętą do tego, żeby zmniejszyć ilość foliówek w obiegu. Ministerstwo Środowiska prowadzi również działania edukacyjne, które mają zmniejszyć zużycie lekkich plastikowych toreb na zakupy. Taka akcja trwa właśnie dzisiaj" – przekazał.

"W środę przedmiotem obrad Rady Ministrów będą propozycje rozwiązań, które mają spowodować zmniejszenie zużycia foliówek" – poinformował cytowany w komunikacie Mazurek.

"Zrywki" będą bezpłatne

Resort wyjaśnił, że opłata recyklingowa obejmie lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów, czyli takie, które najczęściej są dostępne w sklepach przy kasie. Bezpłatne natomiast pozostają tzw. "zrywki" (torby o grubości poniżej 15 mikrometrów), pod warunkiem, że będą używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem (warzywa, owoce, mięso, ryby itp.).

Maksymalna stawka opłaty recyklingowej przewidziana w ustawie ma wynieść 1 zł za jedną lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego. Jednak obowiązująca stawka będzie określona w rozporządzeniu ministra środowiska. Jej wysokość zostanie ustalona po przeprowadzeniu dodatkowych analiz uwzględniających m.in. specyfikę polskiego rynku, siłę nabywczą dochodów, poziomu cen, itp.

W poniedziałek obchodzony był Międzynarodowy Dzień bez foliówek, czyli toreb na zakupy z tworzywa sztucznego.

1. lis, 2016

             Dzisiaj 1.listopada obchodzone jest święto Wszystkich Świętych. Nie tylko w Polsce, jak i również w innych państwach to święto jest przeżywane.  Zwrócę uwagę na to święto w Belgii, jest to również dzień wolny od pracy, jak i również  dzień w którym nie tylko polacy  ale i także belgowie czy ludzie innych narodowości nawiedzają cmentarze.
             Ja również,  udałem się na cmentarz w dzielnicy Ever w Brukseli, gdzie spoczywają też Polacy polegli podczas wojny. Właśnie w tym miejscu, na grobach żołnierskich  można spotkać ludzi którzy nawiedzają groby poległych, groby które nie pozostały zapomniane. Na grobach polskich żołnierzy znajdują się małe wiązanki złożone przez ambasadę RP, wraz ze zniczami. Każdy kto tylko ma chęć zapalenia znicza dla upamiętnienia ma taką mozliwość, są wyznaczone miejsca gdzie można złożyć wiązankę lub znicz. Cmentarz ten jest bardzo dużych rozmiarów, można powiedzieć, że kilka hektarów. Aby się nie pogubić na nim, najlepiej zabrać plan cmentarza lub obserwować tablice informacyjne które prowadzą do wyjścia. Cmentarz jest właśnie w tym dniu zabezpieczony przez funkcjonariuszy policji czy ochronę ktorą można spotkać przy wejściu.
                     Jak to w tradycji kościoła jest, iż w dzień Wszystkich Świętych udają się procesje na cmentarze , tak i tu również można wziąść udział w procesji polskojęzycznej której o godz. 14.30 będzie przewodniczył proboszcz parafi Polskiej Misji Katolickiej w Brukseli a zarazem  proboszcz kościoła Notre Dame de la Chapelle.  
                 

24. paź, 2016

            Jak już wcześniej wspomniałem we wcześniejszych wpisach na stronie lepont.simplesite.com o wypadkach na drodze Chausse de Louvain w dzielnicy Saint Josse Ten Noode w Brukseli, gdzie pewnej niedzieli około rok temu doszło do wypadku w którym kierowca tracąc panowanie nad pojazdem wpadł pędem do sklepu taranując go, a po około dwóch godzinach znów doszło do wypadku ze skutkiem śmiertelnym,gdzie to kierowca ponownie tracąc panowanie nad pojazdem wjechał na chodnik na którym znajdował się przechodzący pieszy.
              Tak i teraz w ostatnich dniach w godzinach wieczornych, w tym samym miejscu również doszło do dwóch potrąceń. W dniu 14.10.2016 nastąpiło potrącenie rowerzysty, gdzie samochód skręcający w lewo nie ustąpił pierwszeństwa jadącemu z przeciwka rowerzyście. Poszkodowanego zabrało pogotowie ratunkowe do szpitala, a policja zabezpieczyła rower jak i również spisała kierowcę samochodu oraz wykonała zdjęcia. Utrudnienia w ruchu trwały około 40 minut.